Podstawy pielęgnowania złotej biżuterii

Złoto jest materiałem miękkim i nie do końca odpornym na ścieranie. Wyroby takie jak złote pierścionki, bransolety czy naszyjniki nie są wykonywane z czystego złota, które jest zbyt miękkie i podatne na odkształcenia, ale ze stopów głównie z dodatkiem miedzi, zwiększającej jego odporność.

Pomimo tego jednak posiadacz zobowiązany jest do zachowania w stosunku do niej odpowiedniej troski, a wtedy biżuteria złota pozostanie piękna i niezmienna przez lata. Warto się o to pokusić chociażby ze względu na koszt, zwłaszcza, jeśli jest to pierścionek z brylantem lub kosztowne i skomplikowane kolczyki ze szlachetnymi kamieniami.

Zabiegi pielęgnacyjne

Podstawowe zabiegi to przede wszystkim zdejmowanie złotych pierścionków podczas codziennych czynności domowych. Złoto jest wprawdzie odporne na działanie środków chemicznych i wody, ale może ulegać uszkodzeniu fizycznemu lub ścieraniu przy kontakcie z szorstkimi pastami. Poza ryzykiem porysowania na czynniki chemiczne i mechaniczne szczególnie narażone są miejsca lutowania.

Przy nadmiernej eksploatacji można dzięki temu stracić oczko w pierścionku. Konieczne jest systematyczne usuwanie wszelkich zanieczyszczeń, takich jak pozostałości kurzu, potu czy tłuszczu. Usuwa się je za pomocą zwykłej miękkiej szczoteczki do zębów i płynu do mycia naczyń. Biżuteria złota można też być czyszczona specjalną emulsją do złota. Preparat jest dostępny w sklepach jubilerskich.

Przechowywanie złotych precjozów

Przechowywanie pierścionków i łańcuszków z tego kruszcu wymaga odcięcia dopływu powietrza oraz zabezpieczenie przez urazami. Najlepszy będzie do tego celu miękki woreczek i folia. Złoto jak każdy metal ulega utlenianiu, więc może się pod wpływem powietrza pokrywać nalotem z tlenku. Nalot ten najlepiej usunąć w zakładzie jubilerskim, co zapobiegnie ewentualnemu zniszczeniu biżuterii. Do jubilera warto tez zaglądać z większymi mechanicznymi uszkodzeniami. Szczególnie ochrony wymaga biżuteria złota, która jest noszona rzadko i leży schowana głęboko w szafie. Owinięcie w miękka szmatkę i zamknięcie w folii jest tu niezbędne.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/5 (0 votes cast)

Napisz komentarz

© Bielizna-codzienna.pl