Bielizna w dawnych czasach

Historia bielizny jest bardzo ciekawa. Okazuje się, że niewiele tak naprawdę wiemy w tym temacie. Bielizna może być doskonałą pożywką dla archeologów o zacięciu detektywistycznym, ponieważ niewiele na ten temat wiadomo na pewno. Z wykopalisk wynika wiele faktów, ale na pewno nie można powiedzieć, że temat bielizna jest w historii ubioru dobrze opracowany. Szczególnie najdawniejsze czasy budzą wiele wątpliwości. Pierwsza bielizna duże rozmiary , jaką udało się archeologom odkryć, to skórzane przepaski, jakie nosili na sobie nasi przodkowie nawet osiem tysięcy lat przed naszą erą. To ogromny szmat czas. Dziś nie wiadomo, kto jako pierwszy zaczął stosować takie przepaski, i czy rzeczywiście była to bielizna w dzisiejszym znaczeniu tego słowa. Nie wiemy, czy służyła bardziej jako zabezpieczenie higieniczne, czy była jedynie metodą dodatkowego zabezpieczenia ciała przed utratą ciepła.

Jakie cechy miała dawna bielizna?
Na takie pytania nie znamy niestety odpowiedzi. Wiadomo jednak, że wynaleziony w starożytności sposób wiązania skórzanych pasów przetrwał tysiące lat. Brat wielkiego pisarza Wiktora Hugo opisywał, że podobne pasy, zawinięte w formie przypominającej dzisiejsze pieluchy, widywał we Francji jeszcze w dziewiętnastym wieku. Tak naprawdę wiele osób dziwi ta informacja, ponieważ taka bielizna xxl nie była wygodna, ani praktyczna. Dziwi fakt, iż przez tysiące lat pozostała ona niezmieniona, a stosowali ją mężczyźni żyjący w bardzo odległych miejscach na świecie. Nie przestaje dziwić, że pomimo wielkiego postępu cywilizacji, akurat w tej materii nie zmieniało się nic.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/5 (0 votes cast)

2 komentarze do “Bielizna w dawnych czasach”

  1. Manuela Kowalczyk napisał(a):

    Świetny tekst Magda, tak naprawdę wiele osób zastanawiało się dotychczas skąd wzięła się bielizna. Lubię czytać teksty historyczne, zwłaszcza fachowo napisane – zastanawiam się zawsze wtedy jakby to było żyć w tamtych czasach. Tekst naprawdę przeczytałam z zapartym tchem, dla nas im więcej wiedzy o bieliźnie i ubraniach tym lepiej! :-)

  2. Magda Modrak napisał(a):

    fakt, ja także nie orientowałam się zbytnio w temacie jakim jest bielizna i jej historia, ale twój artykuł zachęcił mnie do poczytania na ten temat :)

Napisz komentarz

© Bielizna-codzienna.pl