Historia pończoch

ponczochyHistoria ubioru to jedna z najciekawszych dziedzin historii, jednocześnie jedna z najmniej zbadanych. Szczególnie historia bielizny wciąż należy to mało przebadanych zagadnień, dlatego, iż przez wieki o bieliźnie nie tylko się nie mówiło, ale i nawet nie pisało. Stanowiła temat tabu, nie była przedmiotem zainteresowania osób, które umiały pisać (a takich w średniowieczu było niewiele).

Choć na pewno ją nosiły, niewiele pozostawiły o niej informacji. Stąd też tak wiele z nią problemów. Jedno jest pewne, od wczesnego średniowiecza używane były pończochy. Przetrwały one do dziś, oczywiście jeśli chodzi o zarys formy. Dzisiejsze pończochy to zupełnie inny świat, niż te znane w średniowieczu. Przede wszystkim dziś znamy ściągacz, dzięki któremu raz założone pończochy czy skarpetki utrzymują się na swoim miejscu. Dawniej nie było to takie proste, ponieważ pończochy wykonywane były z materiałów, które niestety spadały, opadały.

ponczochyDlatego tak niewygodnie się je nosiło. Musiały być czymś przytrzymywane. Dużym ułatwieniem było wynalezienie pasa do pończoch, wcześniej bowiem stosowano podwiązki. Były to przepaski, które przytrzymywały pończochy na miejscu, ale oczywiście nie były one niezawodne. Miały często formę wstążki, więc nic dziwnego, że się ześlizgiwały, spadały oraz przemieszczały. Znana do dziś jest anegdota o tym, jak i dlaczego utworzono order podwiązki, kiedy to jedna z dam na balu u angielskiego króla zgubiła właśnie podwiązkę. Nie pomagało przytrzymywanie pończochy, skandal był blisko, jednak z opresji nieszczęsną kobietę wyratował sam król.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/5 (0 votes cast)

Napisz komentarz

© Bielizna-codzienna.pl